Nedaří se Vám prodat dům s velkým pozemkem?

Nedaří se Vám prodat dům s velkým pozemkem?

Nedaří se Vám prodat dům s velkým pozemkem?

Mám pro Vás jednoduchý tip, jak prodej zatraktivnit a oživit! Pozemek u domu jednoduše rozdělte a vydělejte dvakrát.

V dnešní době jsou v kurzu především domy s menšími pozemky či obecně menší pozemky pro stavbu, a to ze dvou prostých důvodů: takový pozemek je levnější a za druhé – většina zájemců o koupi chce ve volném čase na zahradě relaxovat a ne pracovat.

Když tedy prodáváte dům s pozemkem řekněme přes 1.800 m2, pak je pro Vás výhodnější pozemek u domu rozdělit, pokud to poloha nemovitosti umožňuje. Můžete pak prodat dům s menším pozemkem za atraktivnější cenu a nově vzniklý pozemek zvlášť jako stavební. Důležité je při rozdělení pamatovat na příjezdovou cestu k nově oddělením vzniklému pozemku možnost napojení na inženýrské sítě.

Jak na to?

Na obecním úřadě si ověřte, zda obec, respektive stavební úřad obce, povolí stavbu rodinného domu na odděleném pozemku a zda předběžně s rozdělením Vašeho pozemku souhlasí.

Zadejte inzerci jak na dům, tak i pozemek. Cenu za dům o něco málo zlevněte, aby byla pro kupující atraktivní. O své peníze nepřijdete, máte přece v nabídce ještě samostatný stavební pozemek.

Až naleznete zájemce o dům či pozemek, kontaktuje geodetickou kancelář a nechte pozemek rozdělit geometrickým plánem. Geodetická kancelář v rámci své odměny zajistí i schválení geometrického plánu příslušným katastrálním úřadem. Celková cena za zpracování geometrického plánu se pohybuje v rozmezí 5.000 až 10.000,- Kč, záleží na náročnosti.

Geometrický plán nechte potvrdit stavebním úřadem obce.

Vše je pak připraveno k podpisu kupních smluv. Při specifikaci předmětu převodu na kupních smlouvách uveďte nově vzniklá čísla pozemků, protože nezbytnou přílohou všech stejnopisů kupní smlouvy je právě onen geometrický plán.

Následný postup je pak standardní – kupní smlouvu vložíte na příslušný katastrální úřad, který nemovitost převede na nového majitele a vše nově zakreslí do katastrální mapy.

 

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!

shares