Daň z nabytí nemovitých věcí je definitivně zrušena

Daň z nabytí nemovitých věcí je definitivně zrušena

Daň z nabytí nemovitých věcí je definitivně zrušena

V polovině září došlo k důležitým změnám, které ovlivní v rámci obchodu s nemovitostmi prodávající, i kupující. Zákon, který mimo jiné ruší povinnost platit daň z nabytí nemovitých věcí, podepsal v pátek 18. záři prezident a změny nastanou již brzy, nebo i zpětně.

Definitivní podoba nejdůležitějších změn, které nastanou 1.1.2020

1/ Zrušení zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí

Podle přechodného ustanovení daň z nabytí nemovitých věcí nebude hradit poplatník, u kterého by převodu vlastnického práva dokončen (tedy den, kdy byl povolen návrh na vklad) 1.12.2019 a později. Do 31.12.2020 platí pro tyto případy také odklad pro podání daňového přiznání a platbu daně z nabytí. Pokud poplatník už daň uhradil, může podat opravné daňové přiznání a požádat o vrácení daně.

2/ Změna zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

a/ Změna lhůty pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti

Doposud byl osvobozený příjem z prodeje nemovitosti, pokud lhůta od nabytí nemovitosti a jejího následného prodeje přesáhla 5 let, nově bude tato lhůta dvojnásobná, tedy 10 let. Podle přechodného ustanovení se bude tato nová lhůta vztahovat na prodej nemovitosti nabyté od 1.1.2021. Daň z příjmu není při následném prodeji třeba platit, pokud ho poplatník použije na obstarání vlastní bytové potřeby po dobu nejméně dvou let.

b/ Změna uplatnění odpočtu úroků z úvěrů

Maximální výše odpočtu úroků z daňového základu bude snížena ze stávajících 300.000 Kč na 150.000 Kč. Limit 300.000 Kč bude použit na úroky zaplacené z úvěrů poskytnutých před 1.lednem 2021 a to po celou dobu splácení tohoto úvěru. Stejný limit se použije rovněž u úroků z úvěrů, kterými budou refinancovány úvěry poskytnuté před 1.1.2021.

 

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!

shares