Tisíce nemovitostí hledají majitele! Nemohou být vaše?

Tisíce nemovitostí hledají majitele! Nemohou být vaše?

Tisíce nemovitostí hledají majitele! Nemohou být vaše?

Přibližně 160 tisíc nemovitostí v současné době nemá jasného majitele na katastru nemovitostí. Jejich soupis najdete na stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZVSM). Pokud máte pocit, že v minulosti nějaké nemovitosti (převážně se jedná o zemědělské pozemky) patřily vaší rodině, tak neváhejte a vše zkontrolujte! Přihlásit se k vlastnictví máte čas pouze do konce roku 2023, pak nemovitosti propadnou státu. Celkem se jedná o 157 403 pozemků, 4 342 staveb.

Jaké je řešení a jak nemovitosti najít?

Seznam nemovitostí, s nejasným majitelem, který se vždy jednou za půl roku aktualizuje, najdete na stránkách ÚZVSM: https://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici.  Tam můžete vyhledat, zda vašim předkům nebo vám samotnému nepatří nemovitost, o které jste neměli tušení. Následně budete muset doložit dokumenty, které vás k vlastnictví opravňují. Pokud u sebe žádné takové listiny nemáte, čeká vás kolečko po matrikách, archivech a komunikace s úřady.

Jaké dokumenty zde budete hledat?

Především rodné, oddací a úmrtní listy, dědická řízení, kupní smlouvy, směnné smlouvy nebo výpisy z dřívějších pozemkových evidencí. Pokud si nevíte rady, můžete se obrátit na místně příslušné pracoviště ÚZSVM. Tam vám poradí, jaké dokumenty je potřeba nalézt, kde je vyhledat a jak případně postupovat dále.

Jak tato situace vlastně vznikla?

V katastru nemovitostí u některých nemovitostí chybí zapsaný vlastník, nebo zapsaný je a není dostatečně identifikován. Celý tento problém vznikl v období 1948 až 1989. V padesátých letech byla povinnost evidence vlastnictví nemovitostí ve veřejném registru na určitou dobu úplně zrušena. Po několika letech se zavedly tzv. zjednodušené evidence, ale ani ty nejsou z dnešního pohledu dostačující.

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!

shares