Spolupráce

Spolupráce

Rád bych Vám na této stránce stručně nastínil, jak probíhá moje spolupráce s klienty prodávajícími nemovitost. Na výčet jednotlivých služeb se případně můžete podívat ZDE.

První setkání

Před naší první schůzkou se snažím získat co nejvíce informací z katastru nemovitostí, případně dalších dostupných zdrojů. Schůzka se vždy uskutečňuje přímo na nemovitosti. Setkání má především informativní charakter, kdy si řekneme, co od sebe vzájemně čekáme, ale především, co jsem schopen při prodeji nemovitosti zajistit a jak pracuji. Důležité je také, že nemovitost vidím a mohu tak reálně nastínit prodejní cenu. Probereme také otázku smlouvy o zprostředkování prodeje, na jejímž základě s klienty spolupracuji.

Nepříjemné otázky – upřímné odpovědi

Po setkání a důkladném prostudování nemovitosti Vám zašlu cenové srovnání vaší nemovitosti společně se strategií prodeje. Cenové srovnání zajišťuji mimo jiné díky modernímu a především nezávislému softwaru od společnosti CeMap. Strategie prodeje nastíní, za jakou cenu nemovitost ideálně nabízet a jaké kroky činit, pokud by se prodej nedařil. Zadáním inzerátu není vše hotové. Společně musíme vědět, co budeme dělat za měsíc, dva tři, jestliže nebude nabídka úspěšná. Přesné plánování je důležité ihned na začátku prodeje. Při uvedení reálné tržní ceny bývají klienti mnohdy zaskočeni. Preferuji vždy ale upřímnost před mazáním medu kolem pusy.

Začátek spolupráce

Pokud najdeme shodu v prodejní strategii, začíná příprava první fáze prodeje. Ta zabere trochu více času, ale je velmi důležitá pro úspěšný prodej. Pozvu fotografa, který zajistí profesionální prezentaci, natočím a zpracuji kvalitní videoprohlídku či virtuální prohlídku. Nemovitost připravíme tak, aby na prezentaci vypadala co nejatraktivněji – v případě potřeby zajistím profesionální home staging. V neposlední řadě mohu zajistit vytvoření samostatné webové stránky nemovitosti s vlastní doménou. Pokud nejsou k dispozici např. plány s rozměry, tak váš dům či byt zaměřím laserovým měřičem. Kromě spočítání ploch je zaměření důležité také pro zpracování 3D půdorysu nemovitosti. U domů a pozemků také využívám letecké fotografie a videa pro co nejvěrnější představení nemovitostí. Společně projdeme podrobně technickou specifikaci nemovitosti. V tuto chvíli také podepisuji s klienty smlouvu o zprostředkování prodeje, kterou bychom již měli mít odsouhlasenou předem. Smlouva o zprostředkování prodeje je uzavírána v podle zák. č. 39/2020 Sb., zákon o realitním zprostředkování.

Nabízení nemovitosti

Když mám vše připraveno, začnu nemovitost nabízet. A to nejen formou realitních serverů, kterých využívám přes šedesát, ale také pomocí sociálních sítí. Díky cílené prezentaci na nejvyužívanějších sociálních sítích facebook a instagram se nabídka dostane přesně k těm potenciálním zájemcům, ke kterým má. Vše samozřejmě za využití videoprohlídkyprofesionálních fotografií, virtuální prohlídky, webu nemovitosti, 3D náhledu a důkladně připravené textové části.

Zadáním inzerátu to nekončí

Během nabízení Vás budu průběžně informovat o zájemcích, kteří nemovitost hodlají navštívit. Pokud dům či byt obýváte, budeme společně hledat termíny prohlídek, které vám vyhovují. Prodávající klienty informuji minimálně jednou za čtrnáct dní. A to není všechno. Jednou za měsíc posílám podrobnou statistiku sledovanosti inzerátu na realitních serverech, včetně podrobné statistiky nejnavštěvovanějšího serveru Sreality. Díky tomu si můžete zkontrolovat, že nabídku pravidelně „topuji“, aby nezapadla mezi novějšími inzeráty. Statistika není pouze informativní pro prodávajícího. Díky její analýze můžeme upravit další kroky v souladu se strategií prodeje.

Prověřený zájemce – klid pro prodávajícího

Se zájemci o koupi se uskutečňují prohlídky nemovitosti. S každým z nich podepisuji protokol o prohlídce. Ten mimo jiné slouží k tomu, abychom měli přehled, kdo nemovitost navštívil. Do protokolu se píše adresa zájemce a kontakt. To abychom mohli dávat na vědomí případnou slevu nemovitosti. Zájemcům také nabízím služby spolupracujícího hypotečního poradce, který případně zajistí financování hypotékou nebo jinou formou úvěru. Dokáže také v krátké době zjistit, zda zájemce na půjčku dosáhne či nikoliv.

Našli jsme kupce – nastupují právníci

Po nalezení kupce nemovitosti nadchází poslední fáze obchodu, a to právní zajištění všech potřebných úkonů. Kupující, prodávající, já a kancelář Aktivreality, se kterou spolupracuji, podepisujeme Smlouvu o složení blokovacího depozita. Ta je pro všechny strany závazná a na jejím základě kupující skládá rezervační poplatek. To aby si koupi již nerozmyslel. Naproti tomu již není možné nemovitost prodat někomu jinému. Během doby, po kterou je nemovitost rezervována, zajistím díky Tříska & Žák, advokátní kancelář, s.r.o. všechny potřebné smlouvy, včetně podkladů pro katastr nemovitostí. Samozřejmostí je zajištění advokátní úschovy finančních prostředků. Pokud kupující financuje koupi hypotékou, jsem v pravidelném kontaktu s hypotečním poradcem, případně přímo bankou, a informuji prodávajícího o postupu.

Podpisy smluv, katastr a následné předání

Po podpisu kupní smlouvy (u družstevního bytu: smlouva o převodu družstevního podílu), smlouvy o advokátní úschově, návrhu na vklad do katastru a případě smluv pro banku, zajišťuji úschovu listin tak, aby kupující nemohl smlouvy sám podat na katastr nemovitostí. Až když obdrží advokátní kancelář veškeré peníze do úschovy, uskutečním podání návrhu na vklad na katastr nemovitostí. Po převodu na katastru obdrží prodávající peníze z úschovy a může dojít k předání nemovitosti (pokud se obě strany nedohodli a nemovitost nepředali již dříve). U toho jsem přítomen a zajišťuji protokol o předání nemovitosti včetně opsání stavu měřičů energií. Také zpracuji kompletní dokumentaci pro přepis energií u jednotlivých dodavatelů, a to včetně samotného přepisu těchto energií, abyste nemuseli běhat po pobočkách.

Konec prodeje

Tímto je úspěšný prodej u konce. Pro prodávajícího již neplynou žádné další povinnosti. V určitých případech se však musí odhlásit od platby daně z nemovitosti. Pokud a kdy zajít na finanční úřad samozřejmě poradím. V určitých případech musí prodávající zaplatit daň z příjmu, to už ale společně probíráme na začátku obchodu…

Veškeré služby nezajišťuji pouze sám. Spolupracuji s vysoce profesionální realitní společností: