Jak prodat byt v osobním vlastnictví: přečtěte si důležité rady

Jak prodat byt v osobním vlastnictví: přečtěte si důležité rady

Jak prodat byt v osobním vlastnictví: přečtěte si důležité rady

Jak tedy na to?

O metodě Home staging, nebo o tom, jak sepsat kvalitní inzerát jsem vám psal v mých předchozích článcích. Pokud k řečenému přidáte kvalitní fotografie, případně video prohlídku, zaručuji vám, že bude o váš byt velký zájem.  Později ale přicházejí na řadu kroky, které už nejsou tolik jasné a z nichž máte strach, protože se týkají smluv, úřadů, úschovy a předávání peněz i převodu vlastnictví… Zkrátka toho nejdůležitějšího. Pojďme se společně podívat, co vás ještě čeká.

Sepište smlouvu a vyřešte praktické náležitosti

K sepsání kupní smlouvy je vhodné přizvat si zkušeného odborníka, který nedovolí, aby se ve smlouvě objevila nejmenší skulinka. Při jejím sepisování myslete na to, že jejím podepsáním ještě nedochází k převodu vlastnictví, jak se mnozí domnívají. Po jejím podpisu je nutné podat návrh na změnu vlastnictví nemovitosti v katastru nemovitostí a připojit listinu osvědčující důvod tohoto vkladu. To, kdo návrh na změnu v katastru podá, by mimochodem také mělo být součástí kupní smlouvy. Jakmile je tento vklad příslušným katastrálním úřadem povolen, účinky nastávají zpětně ke dni, kdy byl návrh podán. Až po tomto procesu je nemovitost, ve vašem případě byt, převedena na nového vlastníka. Povolení vkladu trvá zpravidla 21 až 30 kalendářních dní. Nikdy ne méně, než 21 dní.

Převod peněz se neprovádí při podpisu kupní smlouvy. Nikdy!

Převod peněz za podpis smlouvy? Takto to při prodeji a koupi nemovitosti nikdy nefunguje. Po podpisu kupní smlouvy je třeba podat zmíněný návrh na změnu vlastnictví nemovitosti v katastru nemovitostí. Částka, za kterou byt prodáváte, kupující v tom nejlepším případě ještě před podpisem kupní smlouvy uloží na speciální konto pod advokátní či notářskou ochranu. Při tomto uložení je nutné sepsat Dohodu o úschově – v dohodě figurují účastníci (prodávající, kupující) a advokát, případně notář nebo banka. Vy jako prodejce budete mít nárok na vyplacení částky z konta, jakmile bude vlastnické právo k bytu převedeno na kupujícího. Tento způsob převodu peněz je 100% bezpečný pro obě strany, a proto doporučený.

Předání nemovitosti

Předání nemovitosti je velmi důležitý krok. Nezapomeňte opsat veškeré stavy měřičů a zajistit přehlášení u dodavatelů energií, popř. u společenství vlastníků jednotek či společnosti zajišťující správu budovy. Při předání sepište předávací protokol, ze kterého vyplývá, že byt byl předán podle domluvy s kupujícími.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Zbývá ještě jeden krůček od vyřešení všech náležitostí spojených s prodejem nemovitosti, a to zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí. Tu jsou povinni zaplatit kupující a jako prodávající se o ni tedy nemusíte starat…

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

shares