Průkaz energetické náročnosti budovy – nutnost pro prodávající

Průkaz energetické náročnosti budovy – nutnost pro prodávající

Průkaz energetické náročnosti budovy – nutnost pro prodávající

Prodáváte byt nebo dům? Musíte mít Průkaz energetické náročnosti budovy, jinak vám hrozí až statisícová pokuta! Souhrn toho nejdůležitějšího najdete v tomto článku.

Energetický štítek – PENB

Pokud se chystáte prodávat byt, dům či jinou budovu, možná jste již slyšeli o průkazu energetické náročnosti budovy (PENB), někdy nazývaný také energetický štítek. Ten musí mít zpracovaný každý, kdo nemovitost prodává nebo pronajímá.

Co to vlastně je?

Jedná se o dokument, kterým se zhodnotí spotřeba energií budovy. Počítá se jak vytápění, tak energie potřebná na ohřev teplé vody, osvětlení, či energie potřebné na provoz vzduchotechniky a chlazení. PENB přímo ovlivňuje konstrukční řešení stavby. Výsledný dokument, kromě podrobného popisu, obsahuje také grafické znázornění, do jaké energetické třídy budova spadá. Je to podobné, jako barevné štítky na elektrospotřebičích. Budovy se tak zařazují do příslušné třídy v rozsahu A (mimořádně úsporná) až po G (mimořádně nehospodárná).

Kdy je PENB potřeba?

PENB potřebuje majitel již při veřejné nabídce nemovitosti a energetická třída by se měla uvádět u všech inzerátů. Pokud nemá majitel průkaz zpracovaný, uvádějí realitní kanceláře vždy tu nejhorší třídu, tedy G. Důvodem je to, že mají jako zprostředkovatelé povinnost u inzerátu „něco“ uvést – více viz níže.

  • Novostavby a renovace – PENB potřebují všichni stavitelé a vlastníci nových domů. Kromě toho také ti, kdo výrazně renovují budovu, a to alespoň z 25% celkové obálky budovy. Jedná se například o výměnu oken, dveří, střechy, zateplení apod.
  • Prodej a pronájem domu – Při prodeji nebo pronájmu domu musí majitel mít PENB zpracovaný. V případě prodeje musí minimálně jedno vyhotovení předat kupujícímu.
  • Prodej a pronájem bytu – kdo prodává nebo pronajímá bytovou jednotku, musí si také obstarat PENB. Ten se nevztahuje pouze na bytovou jednotku, ale na celou budovu. Naštěstí většina společenství vlastníků jednotek (SVJ) průkaz již má, tak jej stačí požádat o kopii. Pokud by PENB nebyl k dispozici a SVJ se k vyhotovení stavilo negativně, PENB může být nahrazeno vyúčtováním dodávek energií za 3 roky zpětně. Použít vyúčtování namísto PENB však může být uplatněno pouze za předpokladu, že majitel bytu písemně požádá SVJ o jeho předložení a SVJ energetický štítek nepředloží. Případné sankce pak budou vymáhány po SVJ, ne po majiteli bytu.

Kdy průkaz potřeba není?

Jako u všeho existují výjimky, kdy PENB není potřeba. Jedná se o následující objekty:

  • Budovy postavené do roku 1947, ale pouze za předpokladu, že od té doby neprošly zásadní rekonstrukcí, či se neměnil například způsob vytápění. Takových domů je bohužel minimum, a výjimka se tak bude týkat především starých chalup. Takové objekty jsou automaticky brány, jako by spadaly do třídy G.
  • Budovy s celkově energeticky vztažnou plochou do 50m2 (zjednodušeně: vytápěná plocha). Pozor na hojně rozšířený omyl: nejedná se o malé byty, ale pouze o domy, resp. celé budovy s plochou do 50m2.
  • Budovy pro rodinnou rekreaci, tedy chaty. Jedná se nicméně jen o ty, které je možné využívat pouze část roku a odhadovaná spotřeba energie je nižší, než čtvrtina spotřeby budovy za rok obývání.
  • Památkové budovy
  • Budovy určené pro bohoslužby a náboženské účely
  • Budovy průmyslové či zemědělské s roční spotřebou do 700GJ

Jak je to při prodeji družstevního bytu?

U družstevního bytu se formálně nejedná o prodej, ale o převod členského podílu v bytovém družstvu. Při tomto „prodeji“ rozhodně není nutné nechat si PENB zpracovat. Stejně tomu je, když družstevní byt pronajímáte (nejedná se o nájem, nýbrž podnájem). Pokud se ovšem jedná o byt v zateplené bytovce a bytové družstvo má PENB k dispozici, určitě je k dobru věci energetickou třídu u inzerátu uvést. Nejsou výjimkou “bytovky” spadající do třídy C.

V jaké fázi prodeje je tedy potřeba nechat PENB nechat zpracovat?

Nejlépe hned na začátku nabídky nemovitosti k prodeji. Majitelé se tomuto kroku často brání a chtějí čekat, až „budou mít kupce“. Průkaz ale platí 10 let, a pokud je majitel opravdu rozhodnutý nemovitost prodat, je lepší jej mít už v počátku nabídky.

V případě nabízení nemovitosti přes zprostředkovatele (realitní makléř/kancelář) je majitel domu/bytu povinen předat zprostředkovateli PENB. Nepředá-li ho, zprostředkovatel musí do inzerátů uvést nejhorší energetickou třídu, tedy G. Uvedením třídy G do inzerátů je tak splněna povinnost zprostředkovatele. Majitel však svoji povinnost nesplnil a i z tohoto důvodu může být pokutován. Nehledě na to, že PENB bude muset stejně nejpozději před podpisem smlouvy nechat vypracovat. Pokud majitel bytu nahrazuje PENB vyúčtováním dodávek energií (když SVJ odmítne PENB vypracovat), je zprostředkovatel rovněž povinen do inzerátů uvést třídu G.

Co se majiteli stane, pokud bude prodávat či pronajímat dům nebo byt bez PENB?

Při prodeji či pronájmu bez předložení PENB hrozí nemalé sankce. Fyzická osoba riskuje pokutu až 100.000,- Kč, právnická pak 200.000,- Kč. Kontrola může být navíc provedena zpětně.

Pro zajímavost

Státní energetická inspekce kontroluje, zda byl PENB vypracován, z jakých podkladů a zda byl vypracován dle skutečného stavu, popř. zda jsou zveřejňovány energetické třídy v inzerátech. Inspekce musí zkontrolovat 5 % všech případů, tedy každý 20. energetický štítek. Opatření má zajistit stejnou kvalitu PENB, vymýtit nekvalitní zpracovatele a ochránit kupující při výběru nového bydlení.

 

Autor: Viktor Janovský


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!

shares