Výhody a nevýhody investice do nemovitostí: nejčastější chyby, kterých se raději vyvarujte.

Výhody a nevýhody investice do nemovitostí: nejčastější chyby, kterých se raději vyvarujte.

Výhody a nevýhody investice do nemovitostí: nejčastější chyby, kterých se raději vyvarujte.

Investice, která (ne)bolí

Ať se již se na realitním trhu pohybujete téměř jako doma nebo se o tuto problematiku nezajímáte, jistě mi dáte za pravdu, že koupě nemovitosti nepatří k položkám, které bychom na svých účtech přehlédli. Ceny nemovitostí v průběhu posledních letech vykazují značné výkyvy. Třeba v roce 2003 jste za metr čtverečný u bytů zaplatili zhruba 11 000 korun, o pět let později to bylo již 20 400 Kč a v roce 2013, tedy o dalších pět let později, asi 18 000 Kč. V současné době je cena nemovitostí prakticky na svém maximu.

5 výhod investice do nemovitosti

  • Nemovitost můžete pronajmout: Jestliže se vám podaří byt šikovně pronajmout, můžete získat zajímavý zdroj příjmu. Nutno ovšem podotknout, že pronájem není žádná legrace.
  • Hodnota nemovitosti dále roste: Pokud pořídíte bytovou jednotku a provedete v ní rozsáhlou rekonstrukci, zvýšíte její hodnotu na mnoho dlouhých let.
  • Bezpečné uložení finančních prostředků: I přesto, že se ceny nemovitostí neustále mění, v průběhu let se můžete těšit na zisk z růstu tržní hodnoty nemovitosti, pokud bereme dlouhodobé hledisko.
  • Investice vhodná pro začátečníky: Co se týče investice do pozemků, tu doporučujeme pouze zkušenějším investorům. Investice do bytů a rodinných domů je ale méně komplikovaná a zpravidla nabízí též jistější výdělek.
  • Výnos vyšší než při spoření: Stavební spoření již dlouhou dobu nepatří mezi výnosné produkty. Totéž platí také u termínovaných vkladů, u nichž se výnos pohybuje někde nad hranicí jednoho procenta.

5 nevýhod investice do nemovitosti

  • Nezájem o pronájem: Máte velké plány, smělé úvahy, ale nedaří se vám sehnat vhodného nájemníka? Nezoufejte, možná jen děláte některou z chyb, kterých se dotkneme níže.
  • Nespolehlivý nájemník: Pokud natrefíte na nespolehlivého nájemníka, může se pronájem proměnit v noční můru. Proto se držte rad a tipů, které jsme nastínili v tomto článku.
  • Starosti s nájmem: Rozhodnete-li se nemovitost pronajímat, veškeré problémy a opravy budete muset řešit sami. To může být v mnohých ohledech velmi vyčerpávající a nákladné.
  • Pokles tržního nájemného: Zásah jménem deregulace investoři nesnáší a nájemníci netrpělivě očekávají. Vy bohužel stojíte na první straně oné pomyslné barikády.
  • Vysoká finanční zátěž: Jak jsme nastínili výše, investice do nemovitosti nepatří k nejnižším. Proto je pro mnoho osob limitující.

Jakých chyb se při investici vyvarovat?

Koupě vybydleného bytu: Lákala vás nízká cena starého bytu a považovali jste jej proto za dobrou investici? Pak pozor, do vybydleného bytu žádného solidního nájemníka neseženete a jeho cena nikterak nestoupne. Ba právě naopak.

Pronajímáte družstevní byt: Pokud jste investovali do nemovitosti, jejímž vlastníkem je bytové družstvo, pak po čase doporučujeme odkoupit byt do osobního vlastnictví.

Špatná lokalita: Investujete-li do bytu ve vyloučené lokalitě, průmyslové zóně nebo v bezprostřední blízkosti dálnice, s přílivem nájemníků příliš nepočítejte.

Podle aktuálních průzkumů by 3 ze 4 lidí uložili své finance do nemovitosti. Možná, že někdo takový je i mezi vašimi přáteli, kterým můžete tento článek jednoduše sdílet!

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!

shares