Chcete koupit dům? Splňte si svůj sen bez obtíží a zbytečných komplikací

Co všechno je nutno absolvovat před tím, než se můžete slavnostně nastěhovat do nového domu? Na následujících řádcích se pokusím popsat několik důležitých kroků, na které je dobré při koupi nemovitosti myslet.

Krok č. 1 – průzkum trhu

Pokud nemovitost nemáte dopředu vyhlédnutou, čeká vás kolečko hledání, osobních schůzek a porovnávání. Bohatou nabídku rodinných domků k prodeji naleznete samozřejmě na internetu. Na většině realitních serverů můžete jednotlivé nemovitosti jednoduše filtrovat dle několika kritérií a najít tak nemovitost přímo pro Vás. Pro zjednodušení můžete použít také tzv. hlídacího psa, kdy si navolíte, kde a co sháníte a nabídky vám budou chodit do e-mailu.

Krok č. 2 – stanovení priorit a cenového stropu

Ze všeho nejdůležitější je si rozmyslet, co od svého nového bydlení očekáváte. Jaké dispozice jsou pro vás a vaši rodinu dostačující, jakou energetickou náročnost stavby preferujete a kolik finančních prostředků si můžete dovolit koupi domu obětovat. Jakmile si zodpovíte všechny tyto otázky, bude nutno vyhlédnuté nemovitosti podrobit dalšímu filtrování, z něhož vzejde pouze několik vybraných favoritů.

Krok č. 3 – shromáždění finančních prostředků či vyřízení hypotéky

Pokud máte dostatečnou finanční rezervu, můžete ji použít jako základ pro další investici. Jestliže však nemáte dostatek naspořených peněz, pravděpodobně budete vyřizovat hypotéku. Tento proces se může protáhnout na řadu dlouhých týdnů, proto je vhodné jej začít aktivně řešit pokud možno co nejdříve.

Krok č. 4 – na osobní prohlídku nemovitosti se důkladně připravte

Po několika e-mailech a telefonátech jste se konečně domluvili na osobní prohlídce. Ještě před tím, než se na ni vydáte, připravte si ideálně seznam otázek, na které budete žádat odpovědi. Ptejte se například, kdy byla nemovitost postavená, zda a jakým způsobem je zrekonstruovaná, informujte se o typu a stáří oken. A pokud lokalitu, v níž se nemovitost nachází, neznáte, poptejte se také na to, jaké je zde dopravní spojení a jak kvalitní občanskou vybaveností lokalita disponuje. Vedle nešlápnete ani tehdy, budete-li se informovat o sousedských vztazích v okolí. Ty totiž mohou kvalitu života značně ovlivnit. Pokud se Vám nemovitost bude líbit, doporučuji ještě druhou prohlídku s odborníkem v oboru stavebnictví, abyste nepřehlédli nedostatky, které laika nemusí vůbec napadnout.

Krok č. 5 – je nemovitost „papírově“ v pořádku?

Tento krok je jedním z nejdůležitějších v celém procesu. Ještě před tím, než podepíšete rezervační či dokonce kupní smlouvu, udělejte si výlet na katastr nemovitostí, kde se o nemovitosti dozvíte spoustu podstatných informací. Zjistěte si, zda na nemovitosti nevázne zástavní právo (např. hypotéka či jiná půjčka), předkupní právo či věcné břemeno. Zjistěte si také, zda na původního majitele není veden výkon rozhodnutí (exekuce) prodejem dané nemovitosti. Vše je řešitelné, ale je důležité o všech náležitostech vědět předem.

Jak hledat na katastru nemovitostí najdete ZDE.

Krok č. 6 – neopomíjejte úschovu kupní ceny

Abyste předešli případným komplikacím, složte kupní cenu (po odečtení již uhrazeného rezervačního poplatku, který se platí většinou na účet realitní kanceláře) do úschovy nezávislé třetí osoby nebo instituce. Na výběr máte v tomto případě úschovu advokátní, notářskou nebo bankovní, která následně vyplatí cenu prodávajícímu přesně dle kupní smlouvy. K předání finančních prostředků ovšem dojde až po převedení nemovitosti v katastru nemovitostí z prodávajícího na vaši osobu. Na advokátní, notářské nebo bankovní úschově vždy trvejte. Jakákoliv jiná úschova kupní ceny je velmi riziková!

Krok č. 7 -daň z nabytí nemovitých věcí

Tuto daň hradí kupující. Sazba daně z nabytí nemovitých věcí činí čtyři procenta ze základu daně. Základem daně je cena nemovitosti. Vycházet lze z kupní ceny nemovitosti, nebo ze směrné hodnoty (což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad). V určitých případech se doporučuje (nebo je nutný) znalecký posudek. Daň se vypočte z vyšší z nich. Výjimkou, kdy se daň z nabytí nemovitosti neplatí, je nákup úplně nového rodinného domu od developera nebo bytu v novostavbě.

 

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Tisknout stránku

Kontaktní formulář

Zašlete nám Vaše dotazy

Opiště text - nechci spam:


      © 2017 - Viktor Janovský
Digitální obchodník
Zpět nahoru