Kupujete pozemek? Přečtěte si další řádky, ať nic nepodceníte!

Začínáte přemýšlet nad koupí pozemku, kde byste mohli postavit Váš vysněný dům a trávit na přilehlé zahradě pohodové jarní a letní dny? Mám pro Vás pár tipů, na co dát dobrý pozor, aby se Vám váš sen splnil co nejdříve.

 

Lokalita

Než se vrhnete na ostatní, neméně důležité body, bylo by dobré rozmyslet se, kde vlastně chcete bydlet. Chcete mít vše nadosah a bydlet v blízkosti většího města? Nebo je Vaším snem klidnější menší obec? Dobře zvažte varianty, které se vám nabízejí. Pokud plánujete v domě žít s rodinou, zjistěte si dopravní dostupnost, a to jak vzdálenost od dálnice, tak obslužnost MHD i železnice. Důležité je také vědět, jak vzdálený je obchod, lékař, školka nebo škola.

Už jste si svůj pozemek vybrali? V tom případě by bylo dobré zjistit si o něm více informací.

Katastr nemovitostí

Vaše první cesta by měla vést na katastr, kde zjistíte právní stav pozemku. Tedy kdo je vlastníkem, zda jich není více, zda na pozemku neváznou věcná břemena, nebo jestli není pozemek zatížen exekucí. Základní informace se dozvíte na stránkách Katastrálního úřadu. Pokud budete potřebovat více informací, zjistíte je na listu vlastnictví, který získáte CzechPointu, popř. placeným dálkovým objednáním také na stránkách katastrálního úřadu.

Na pozemku můžete nalézt věcná břemena, a to jak ve prospěch soukromé osoby nebo ve prospěch státu, obce, právnických osob, finančních institucí (např. kanalizační řad, telefonní kabel, hypoteční úvěr).

Podrobný návod jak hledat na katastru nejdete ZDE.

Příjezdová cesta

Na Váš pozemek se potřebujete nějak dostat. Vede k němu příjezdová cesta a budete ji moci bez problémů využívat? Pokud cesta patří obci, s jejím využíváním byste neměli mít problém. Pokud ale cesta na váš pozemek vede přes cizí pozemky, můžete to přinášet spoustu komplikací. Vše se dá ošetřit věcným břemenem, záleží však na majitelích a jejich vztazích s okolím.

Inženýrské sítě

Při prohlídce pozemku si zkontrolujte, jak je pozemek vybaven. Zda je napojen na kanalizaci, elektřinu, plyn a vodovod. Zjistěte si i jaký je signál mobilní sítě. Ideální stav je, pokud jsou všechny přípojky zkolaudované. Pokud ne, počítejte s časovou rezervou nutnou na jejich kolaudaci. Pokud jsou přípojky od pozemku vzdálené, zjistěte si, zda je možné je na pozemek přivést a budoucí stavbu napojit. Nemusí to být samozřejmostí.

Územní plán

V územním plánu si zjistěte, zda se na Vámi vybraném pozemku dá stavět, a případně co zde můžete postavit. Můžete zde najít i informace o plánované výstavbě v okolí. Opomenout byste neměli také informace o případném záplavovém území či ochranných pásmech od vedení vysokého napětí.

 

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Tisknout stránku

Kontaktní formulář

Zašlete nám Vaše dotazy

Opiště text - nechci spam:


      © 2017 - Viktor Janovský
Digitální obchodník
Zpět nahoru