Fotíme interiér k prodeji: na co se zaměřit a čemu se naopak vyhnout?

Vyfotit ostrou, kvalitní a esteticky dokonalou fotku, to není jen tak. A u interiérů určených k prodeji to platí dvojnásob. Můžete mít sebelepší fotoaparát, dokonce může být pořizování fotek třeba vaším koníčkem, pokud ovšem nebudete dodržovat několik základních rad, výsledek nebude nikdy perfektní. Protože je správně nafocený interiér takovým malým uměleckým dílkem, oslovili jsme odborníky a ve spolupráci s nimi vám jednotlivé zásady detailně popíšeme na následujících řádcích.

Zásada č. 1: bez kvalitní techniky se nehnete

Pořizovat si luxusní zrcadlovku jen za účelem prodeje bytu či domu, je pro mnoho z nás prakticky nemyslitelné. Mějte ovšem na paměti, že pokud už se pro nějaký pořádný fotoaparát rozhodnete, budete jej používat po několik dalších dlouhých let. Při pořizování fotoaparátu se nevyplácí šetřit. Věřte, že investice se vám v tomto případě mnohonásobně vrátí. Rozhodně si ale pro foceni interiéru zkuste třeba i jen půjčit co nejkvalitnější fotoaparát, ideálně s širokoúhlým objektivem.

Zásada č. 2: osvojte si kouzlo Home Stagingu

Z jednoho z mých předchozích článků již znáte metodu „home staging“ – tedy souboru metod a doporučení, s nimiž můžete svůj interiér proměnit prakticky k nepoznání. Obvykle do jeho proměny nemusíte investovat ani korunu, často si totiž vystačíte s tím, co se v interiéru nachází. Jen stačí pozměnit umístění jednotlivých kousků nábytku či doplnit místnost o vhodné doplňky, jež podtrhnou celkovou koncepci interiéru. Více v článku ZDE.

Zásada č. 3: úklid jako nezbytný krok k úspěchu

Ačkoli se to zdá mnohým z nás naprosto banální, nevěřili byste, kolik inzerentů nafotí interiér v doslova katastrofálním stavu. Důkladný úklid je jednoduše neodmyslitelnou součástí celého procesu, jenž může zvýšit prodejnost dané nemovitosti nebo ji – lidově řečeno – „poslat k ledu“. Proto oprašte hadr a kbelík nebo si pro jednou zaplaťte služby úklidové společnosti a dejte inzerovanou nemovitost „do pucu“. Více v článku ZDE.

Zásada č. 4: rozvrhněte si zóny a dodržujte úhly

Nesnažte se zabrat jedním snímkem dva pokoje, raději foťte pouze jejich nejzajímavější části. Ideální je, pokud si u focení pomůžete stativem. V tomto případě totiž máte čas kompozici vyladit, případně exponovat s různým nastavením fotoaparátu. Objektiv namiřte vodorovně směrem, kterým hodláte fotit a dodržujte úhly stěn, případně dalších objektů v místnosti. Využít můžete také funkci panoramatu, s nímž bude snímek opět o něco zajímavější – s tímto ovšem opatrně – výsledek může hodně zkreslovat.

Zásada č. 5: kouzlíme se světlem

Nasvětlený interiér a interiér s nedostatkem světla se od sebe liší nikoli o 100, ale dokonce o 200%! Světlo se v tomto případě za žádných okolností nevyplatí podceňovat. Ideální je dostatečné denní osvětlení, ale v případě největší nouze můžete použít i to umělé. Vždy ovšem nezapomeňte na fotoaparátu nastavit automatické vyvážení bílé. Tedy pokud nevíte, jak správně vyvážení bílé nastavit manuálně.

Zásada č. 6: udělejte více snímků

Chcete-li aby z vašeho snažení vyšly opravdu pěkné propagační fotky, každou místnost nafoťte několikrát. Při focení se zaměřte především na výhody daného interiéru, kterými může být například nová kuchyně nebo zrekonstruovaná koupelna, nahrazující původní umakartové jádro.

Zásada č. 7: grafický program jako nezbytný pomocník

Finální úpravu fotografie můžete provést v nějakém šikovném grafickém programu. V této fázi to ovšem již s případnými úpravami příliš nepřehánějte. Dolaďte pouze jas, kontrast nebo sytost obrazu, případně doostřete.

 

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Tisknout stránku

Kontaktní formulář

Zašlete nám Vaše dotazy

Opiště text - nechci spam:


      © 2017 - Viktor Janovský
Digitální obchodník
Zpět nahoru