Zděděný byt a daň z příjmu - kdy ji musíte platit?

Smutná událost, kdy někdo přijde o své blízké, bývá vždy spojena s dědickým řízením. A pokud zesnulý vlastnil nemovitost, neminou dědice administrativní záležitosti a následné nakládání s ní. A přestože může být dědictví finančně zajímavou záležitostí, nezřídka nastávají situace, v nichž nejde tak úplně o výhru. Pokud zdědíte byt či jinou nemovitost po příbuzném, který žil daleko od vás a vy nemáte důvod se stěhovat, případně je byt ve stavu, v němž ho nechcete užívat, bývá nejlepším řešením jej prodat. Jak na to a v čem je prodej zděděných nemovitostí specifický? Vysvětlím vám vzápětí, pro zjednodušení uvádím případ s bytem.

Kdy se daň z příjmu týká dědictví?

Daň z dědictví platit nebudete. Příjmy z dědictví jsou totiž od daně z příjmu osvobozeny. Tedy až do chvíle, kdy chcete nabytou nemovitost, v našem případě byt, prodávat. A i tady mohou nastat dvě různé situace – buď vás zákon od daně osvobodí, nebo ji budete muset bez zaplatit.

To, zda budete mít povinnost se k dani z příjmu přihlásit, stanovuje zákon docela jasně, a to pětiletou lhůtou vlastnictví nemovitosti. Pokud od chvíle, kdy byt zdědíte, uplyne pět a více let do okamžiku, kdy ho prodáte, daň z příjmu platit nemusíte. Pokud jste nemovitost zdědili v řadě přímé, započítává se do této lhůty i doba, kdy nemovitost vlastnil zůstavitel, tedy osoba, která vám ji odkázala. Jestliže si tedy váš rodič koupil byt před dvěma roky a vy jste ho nyní zdědili, dani z příjmu se při okamžitém prodeji nevyhnete. Pokud byt vlastnil déle než pět let, můžete začít s prodejem už dnes a daň stejně nebudete muset platit.

Další variantou je situace, kdy v bytě, který vám byl odkázán, už více než 2 roky bydlíte nebo peníze z prodeje využijete jako investici do vlastního bydlení. Více o platbě daně z příjmu najdete v TOMTO ČLÁNKU.

Kdy a jak se k dani z příjmu přihlásit

Pokud nemůžete s prodejem zděděného bytu nebo jiné zděděné nemovitosti čekat, připravte se na to, že do konce března následujícího kalendářního roku budete muset podat na příslušný finanční úřad klasické daňové přiznání, v němž mimo jiné uvedete právě výši příjmu z prodeje této nemovitosti. Výše daně je rovna 15 %. Lze ji však snížit o hodnotu nemovitosti v době zdědění, přičemž tato hodnota musí být stanovena znaleckým posudkem právě v době zdědění.

Vyplatí se počkat, když je to jen trochu možné

Většinou tak dědicové dojdou k závěru, že je zbytečné „darovat“ státu 15 % ze zisku z prodeje bytu či domu, který vám někdo odkázal. Abyste se placení daně z příjmu vyhnuli, musíte dodržet lhůtu 5 let, po kterou vám musí nemovitost patřit, nebo lhůtu 2 let, po kterou zde bydlíte. Pokud však dědíte v přímé linii, tzn. po rodičích nebo po jednom z nich, započítává se do pětileté lhůty i doba jejich vlastnictví. Dobře tedy prodej naplánujte, pokud to jen trochu jde, ať zbytečně netratíte.

 

autor: Viktor Janovský, Aktivreality


Máte nějaký dotaz? Ptejte se pomocí kontaktního formuláře ZDE,
nebo mi napiště na reality@viktorjanovsky.cz.

Tisknout stránku

Kontaktní formulář

Zašlete nám Vaše dotazy

Opiště text - nechci spam:


      © 2017 - Viktor Janovský
Digitální obchodník
Zpět nahoru